Wiadomości

stat

Zniszczono figurę Chrystusa w Oliwie

Figura Chrystusa, która znajdowała się w kapliczce przy ul. Czyżewskiego zobacz na mapie Gdańska w Oliwie, została rozbita. Do podobnego zdarzenia doszło pod koniec stycznia na Przymorzu.Czy warto inwestować w lepszej jakości monitoring?

tak, to skuteczne narzędzie do walki z bandytami

77%

trudno powiedzieć, to zależy od kosztów

10%

nie, to i tak nie zmniejszy skali przestępczości

13%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 1693
W niedzielę, ok. godz. 6.20, Jacek Bratke, organista z katedry oliwskiej, maszerował opustoszałą ul. Czyżewskiego na poranną mszę, gdy natknął się na leżącą na chodniku, rozbitą na drobne kawałki gipsową figurę Chrystusa. Leżała ona u stóp pochodzącej z końca XIX wieku ceglanej kapliczki, którą zdobiła.

Nie było wątpliwości, że zniszczenie było efektem działań wandala, a nie np. porywistego wiatru. Figura stała bowiem w stosunkowo głębokiej niszy, przysłoniętej dodatkowo przezroczystą szybą. Co więcej, kapliczka jest oddzielona od ulicy metalowym płotem.

Policja szuka wandala i prosi o wszystkie informacje, jakie mogą pomóc w jego ujęciu.

Choć kapliczka na ul. Czyżewskiego pochodzi z 1898 r., nie wiadomo, ile lat liczyła sobie zniszczona figura Chrystusa. Teren, na którym znajduje się kapliczka, jest administrowany przez gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ale jej opiekunem jest właśnie parafia z siedzibą w katedrze oliwskiej.

Niestety, to nie pierwszy tego typu przypadek, jaki w ostatnim czasie miał miejsce w Gdańsku. Pod koniec stycznia zakapturzony mężczyzna oderwał, a następnie rzucił na chodnik głowę figury Chrystusa, która znajduje się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na Przymorzu. Choć ta profanacja została zarejestrowana przez zamontowaną w pobliżu kamerę monitoringu, tożsamości wandala nie udało się dotąd ustalić.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (506)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

więcej  »

Czytaj także

więcej »

Osoby poszukiwane

Józef Kułeczko

Zapoznaj się z bazą osób poszukiwanych przez policję. Pomóż w ich odnalezieniu.

więcej »

Osoby zaginione

Franciszek Dobrowolski

Zapoznaj się z bazą osób zaginionych. Pomóż w ich odnalezieniu.