Wiadomości

stat

Oszukał tysiące osób na... test IQ

Warunkiem otrzymania oferty pracy było wypełnienie testu na inteligencję. Kosztowało to niemal 100 zł.
Warunkiem otrzymania oferty pracy było wypełnienie testu na inteligencję. Kosztowało to niemal 100 zł. ©iStockphoto.com/comotion_design

Gdańscy policjanci zatrzymali 26-latka, który udając pośrednika pracy, oszukiwał ludzi z całego kraju. Oferował bardzo korzystne (bo fikcyjne) warunki zatrudnienia i wymagał rozwiązania testu na inteligencję. Wyjątkowo kosztownego.Mężczyzna reklamował się w internecie jako przedstawiciel bardzo znanych firm działających m.in. w branży odzieżowej, meblowej i finansowej. Kusił osoby szukające pracy ofertami przewidującymi bardzo dobre warunki wynagrodzenia dla niewykwalifikowanych pracowników. Oferował m.in. pracę sprzedawcy w sklepie odzieżowym za 3 tys. zł miesięcznie na rękę. Ogłoszenia zostawiał w różnych portalach internetowych.

Zainteresowanych ofertą prosił o wysłanie swojego CV, a później, jako ostatnią formalność, o rozwiązanie testu na inteligencję na jednej ze stron internetowych.

Problem w tym, że aby zakończyć test trzeba było wysłać dwa SMS-y. Każdy z nich za - bagatela - 47 zł.

- Część tej kwoty, w formie prowizji, trafiała bezpośrednio do kieszeni 26-latka. W tym momencie ucinał on wszelki kontakt z osobami, które wysłały mu wcześniej swoje CV i rozwiązały test - mówi sierż. Aleksandra Malinowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Policja zaczęła namierzać oszusta, gdy na policję zgłosił się jeden z przedstawicieli firm, które gdańszczanin miał rzekomo reprezentować. W poniedziałek mężczyzna został zatrzymany. Trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do ośmiu lat za kratkami. - Jego ofiarami mogło paść nawet kilkanaście tysięcy osób z całej Polski. Póki co usłyszał 28 zarzutów, ale sprawa ma charakter rozwojowy - dodaje Malinowska.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (78)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

więcej  »

Czytaj także

więcej »

Osoby poszukiwane

Jadwiga Tamulewicz

Zapoznaj się z bazą osób poszukiwanych przez policję. Pomóż w ich odnalezieniu.

więcej »

Osoby zaginione

Leszek Gorszyniecki

Zapoznaj się z bazą osób zaginionych. Pomóż w ich odnalezieniu.