• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

C jak Centralne Biuro Śledcze

Krzysztof Wójcik
10 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
W 2010 r. Centralne Biuro śledcze obchodziło 10. rocznicę powstania. W 2010 r. Centralne Biuro śledcze obchodziło 10. rocznicę powstania.

Centralne Biuro Śledcze powstało, by zwalczać mafię. Od ponad dziesięciu lat jego funkcjonariusze walczą z najgroźniejszymi gangsterami, także na Pomorzu.



Kiedy w 2000 r. powoływano Centralne Biuro Śledcze, nie tylko przez media przetoczyła się fala krytyki. Część polityków otwarcie mówiła, że to niepotrzebne wydawanie pieniędzy podatników na rozbudowaną strukturę policji. Funkcjonariusze CBŚ szybko jednak zamknęli usta krytykom, bo już po kilku miesiącach działalności policjanci w kurtkach z literami CBŚ na plecach pozamykali czołowych gangsterów rosnącego w siłę Pruszkowa.

CBŚ powstał z dwóch istniejących wcześniej struktur: wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną i wydziału antynarkotykowego. Oba wydziały funkcjonowały w strukturach Komendy Głównej Policji, co dawało im pewną niezależność od lokalnych układów. Zarządy CBŚ, które powstawały w miastach wojewódzkich, nie podlegały i nadal nie podlegają lokalnemu komendantowi wojewódzkiemu. Dyrektorzy zarządów są nadzorowani i rozliczani przez dyrektora CBŚ w Warszawie.

Strukturę ściągnięto z amerykańskiego FBI, bo tylko w ten sposób można było ukrócić nierzadką w latach 90. korupcję w lokalnej policji. Na taką strukturę nie mogli mieć też wpływu lokalni politycy. Wielkim orędownikiem CBŚ był aktualny wiceminister MSWiA, Adam Rapacki: - Choć na początku były może pewnie niedociągnięcia, to model, który przyjęliśmy przed dziesięciu laty, sprawdził się i dzięki policjantom z CBŚ udało się rozbić wiele struktur zorganizowanej przestępczości - mówi minister.

Krytycy początkowo zarzucali też, że do struktur policyjnej elity weszło wielu byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Tak też było w Gdańsku, gdzie przez kilka lat naczelnik i jeden z zastępców wywodzili się właśnie z bezpieki. Pracowało też tam kilku innych esbeków na szeregowych stanowiskach.

- Pozytywnie przeszedłem weryfikację i nie mam sobie nic do zarzucenia - przyznaje jeden z nich, dziś prywatny detektyw. - Trzeba pamiętać, że mafia rosła w siłę z cinkciarzy i tego typu cwaniaków, których bezpieka rozpracowywała za komuny. W strukturach CBŚ łapałem bandytów, a nie bawiłem się w politykę. Jako byli esbecy mieliśmy naprawdę dużą wiedzę o trójmiejskim półświatku

W Trójmieście i na Pomorzu to właśnie polskie FBI rozbijało największe gangi. Policjanci CBŚ mają na koncie likwidację pomorskiej odnogi gangu pruszkowskiego, zlikwidowali jedną z najgroźniejszych grup porywaczy, bo składających się z policjantów czy też doprowadzili do zamknięcia gangu kajdankowego, który szczycił się kilkudziesięcioma napadami na terenie całej Polski.

Przez dziesięć lat działalności, jak w niewielu innych formacjach, Biuro niemal ustrzegło się korupcji. Dwa przypadki przez dziesięć lat to niewiele, jak na kilkuset policjantów, którzy przewinęli się przez gdański zarząd biura. Za kratki trafił Tomasz T. "Czuczu", funkcjonariusz CBŚ oskarżony o współpracę z gangiem porywaczy dzieci. Inni oskarżeni to również policjanci, znający się z gdyńskiej komendy. Drugim funkcjonariuszem, któremu zarzucono korupcję, był Sławomir D. Jego oskarżono o współpracę z mafią paliwową, od której miał regularnie dostawać łapówki.

Dziś w gdańskim CBŚ pracuje około 70 funkcjonariuszy. Prawdopodobnie największym sukcesem biura przez ostatnie dziesięć lat jest rozbicie sądowej mafii, która spokojnie funkcjonowała przez nikogo nie niepokojona przez wiele lat.

O autorze

autor

Krzysztof Wójcik

Dwukrotny laureat nagrody Grand Press za ujawnienie afer korupcyjnych na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz w pomorskim wymiarze sprawiedliwości. Autor książek: biografii Ryszarda Krauzego „Depresja miliardera”, „Mafii na Wybrzeżu” oraz „Psów wojen. Od Wietnamu po Pakistan – historii polskich najemników”.

Opinie (58) ponad 10 zablokowanych

  • gdzie to rozbicie mafi sadowej ona kwitnie w najlepszym wydaniu bzdury (4)

    przesuwacie tylkosedziow do innych myslicie ze obywatel taki glupi co wy tu wypisujecie w sadach korupcja goni korupcje tak samo w prokuraturze i policji bzdury piszecie mysmy chcieli sie dowiedziec o sprawie co niby zostali zwolnieni w sadach nie ma mowy cisza w eterze kto ma kase ten jedzie i nie piszcie bzdur dlaczego za urzad sie nie wezmiecie ile mieszkan poszlo i idzie nadal na lewo mamy dowody oni zyja z wynajmu czyzby mieli tez udzial nie wierze w te wasze osiagniecia BZDURY TAM GDZIE MACIE BYC TAM WAS NIE MA ILE RAZY MYSMY SKLADALI O MIESZKANIACH I CO POPROSTU DZIKI KRAJ BIALORUS TAK BIALORUS

    • 9 0

    • Józiu racja
      poprzesuwają sedziów
      oddelegują
      git malina

      no wiesz, niech się inny oddział CBŚ martwi , bo na ich terenie
      a jak tam taka sędzina zrobi kontrolowane kuku, to oddelegują na trzeciego województwa i tak do usrania

      • 0 0

    • Święte słowa (2)

      Dokładnie niech pokarzą który sędzia został zwolniony. Ostatnio widziałem reportaż o aferze orlenu. Jednego gościa z komisji śledczej posądzono o szpiegowstwo, zrobiono nagonkę prokuratura faceta zmieszała z błotem i się okazało że to nieprawda. Żaden z prokuratorów nie poniósł kary, wszyscy dostali awanse. Kary nie można im było wymierzyć bo mają IMMUNITET i kolega koledzy nie uchyli immunitetu:) To jest normalne? Ludzie podniecaja się Białorusią zę tam bezprawie i socjalizm, a unas dokładnie to samo.

      • 2 0

      • z jednej strony cholernie ciężka i niebezpieczna praca/ z drugiej-ciągłe zdrady wewnętrzne i...calkowite

        związanie rąk w kwestii odpowiedzialności karnej sędziów/prokuratorów i ich związków

        • 0 0

      • u nas/ u was

        wsio rawno

        • 0 0

  • napisz co zlego oni tez robią. a nie jacy to oni wspaniali. napiszczie prawde o smie...

    • 1 1

  • SZACUN

    CBŚ zostało stworzone do walki z przestępczością zorganizowaną i narkotykami. Niestety prawo w wielu przypadkach wiąże im ręce. Również media zamiast pomóc, przeszkadzją. Lepiej stanąć w obronie przestępców (patrz program Uwaga o "Masie") niż pochwalić kolejny sukces Policji. Szanuję funkcjonariuszy i funkcjonariuszki za ich trudnią, mozolną, niebezpieczną i wbrew wszystkiemu efektywną pracę.
    To zwykli-niezwykli ludzie.

    • 6 0

  • HEHE

    • 0 0

  • Z serii pierdu pierdu

    Panie redaktorze teraz artyluly C jak CBS lub C2 jak CBA
    Z jak ZACHAR
    D jak Dzieewczyny
    N jak NIKOS
    T jak TYgrys
    H jka Holland?

    co dalej A jak ABW - ?
    F jak Frajer

    Przerobimy caly Alfabet? a moze dodamy tez cyferki zaczelabym od laczenia np 6i0 czyli 60 - niech sie dowie w koncu Trojmiasto ile bylo/ jest Farjerow chodzacych po tych Miastach wchodzacych w Trojmiejski sklad ...

    Pana artykuly sa jednostronne coraz bardziej jednostronne ..... czy na tym ma polegac pokazanie prawdy o " trojmiejskim podziemu" .... jakie to ono zle , wstretne i nie dobre ... uwaga !!!! Zapomnial Pan chyba dodac ile To " trojmiejskie podziemie" dalo wkladu w roznego rodzaju inwestycje ..... ktore tu powstaly i ktore wszysycy wychwalaja ... np. rozwoj kultury? - budowa stadionow, kluby sportowe itd.... nie oszukujmy sie .... jesli brakuje na cos pieniedzy to wtedy jakze smialo wszyscy wyciagaja reke po podobno te "przeprane zlotowki" wtedy nie parza one po rekach ani nie powoduja one grymasu na nieczyjej twarzy.... - zatrwazajace ze dla podlizania sie wikeszej liczbie czytelnikow kazdy Dziennikarz potrafi byc dwulicowym gnojem.....

    Czy dziennikarstwo nie powinno polegac na obiektywnej i neutralnej opinii?

    Zycze powodzenia w dalszym pisaniu.

    • 3 1

  • w polsce nie ma mafii

    • 0 2

  • Hahahahahaha

    to ja mogę wam dostarczyc następne nazwiska policjantów z CBŚu, którzy kręcą na boku lewe interesy..................

    • 1 0

  • polak

    a co z ,,ciupagą ,,i ,,niemcem,,he he

    • 0 0

  • Niski poziom dziennikarstwa

    Pan Redaktor ma blade pojęcie o czym pisze. Słabiutko, słabiutko.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane